Lokacija: Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek » Nastava » Studiji » Poslijediplomski sveučilišni studij » Agroekonomika » 1. godina » Metode i izvori ekonomskih i proizvodnih teorija

Metode i izvori ekonomskih i proizvodnih teorija

Nastavnici na predmetu

Nositelj

Prof.dr.sc. Zdravko Tolušić

Suradnici

izv.prof.dr.sc. Igor Kralik
Prof.dr.sc. Ružica Lončarić

Ciljevi modula

Upoznati studente s agroekonomskim problemima (alokacijom, distribucijom, stabilizacijom), te s mehanizmima djelovanja slobodnog tržišta.

Ishodi učenja

1. Opisati prirodu ekonomike kao znanosti koja se bavi rješavanjem problema oskudice.
  2. Pomoću analize ponude i potražnje analizirati ekonomska zbivanja na tržištu.
  3. Procijeniti čimbenike koji utječu na proizvodnju i troškove.
  4. Analizirati poslovanje poduzeća u različitim tržišnim strukturama.
  5. Oobjasniti kako funkcioniraju tržišta čimbenika proizvodnje.
  6. Analizirati poslovni ciklus pomoću analize agregatne potražnje i agregatne ponude.
  7. Prepoznati na koji način ekonomske zakonitosti utječu i na tržište poljoprivredno- prehrambenih proizvoda.
  8. Ocijeniti i argumentirati na koji je način moguće stečena znanja o ekonomskim kategorijama primijeniti u svakodnevnom radu subjekata u agraru.

Opis modula

Orijentacija u razvitku ekonomske misli. Ekonomski značaj proizvodnje. Krivulja proizvodnih mogućnosti. Ponuda i potražnja. Elastičnost ponude i potražnje.Tržište i komunikacija. Rast i strukturalne promjene, raspodjela rada, teorija cijena i proizvodne teorije. Proizvođačev izbor. Tržište dobara.Tržište čimbenika proizvodnje.

Povezivanje ishoda učenja s nastavnim metodama

Nastavna aktivnost ECTS bodovi Ishod učenja Aktivnost studenta Metoda procjene
Predavanja i vježbe 1,20 1-8 Proučavanje stručne literature i primjena statističkog softvera za analizu stvarnih podataka Diskusija, kontinuirano praćenje samostalnog rada na zadacima
Završni ispit 3,60 1-8 Izrada i prezentacija seminarskog rada, odgovaranje na pitanja o metodama korištenima pri izradi seminarskog rada Usmeni ispit
Ukupno 6,00

Obvezna literatura:

1. Ferenčak, I. (1998): Počela ekonomije, Ekonomski fakultet u Osijeku, Osijek.
  2. Samuleson, P.A., Nordhaus, W. (2000): Ekonomija, Mate, Zagreb.

Preporučena literatura:

1. Mankiw, G.,(2006): Osnove ekonomije, Mate, Zagreb.
  2. Parkin, M. (1990): Economics, Addison-Wesley Publishing Company, New York.
  3. Dyal, A.J., Karatjas, N. (1985): Basic Economics, McMillan Publishing Company, New York.

Ispitni rokovi