Alumni
Naši članovi
Alumni Mirta Milas, HRT Radio Osijek
N – Glas agronomske struke u medijskom prostoru
„Da se ponovno rodim, opet bih ovako! Moraš prvo otići u realni sektor, pa tek onda gdje te srce vodi...“, priča nam alumnica Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek Mirta Milas, čiji glas čujemo na frekvencijama HRT-a Radio Osijeka. Novinarka i urednica emisije „Za selo i poljoprivredu“ studirala je ratarstvo na nekadašnjem Poljoprivrednom fakultetu te se odmah nakon uspješne obrane diplomskog rada zaposlila, u jeku Domovinskog rata 1991. godine na Radio Osijeku.
MN – Znanje s FAZOS-a
- Moja je velika želja bila ostati raditi na fakultetu ili na Poljoprivrednom institutu, no zbog oca koji je radio na Institutu, a i svekra, nije bilo moguće. Naime, dijete sam iz grada, nisam imala svoju zemlju kao neki drugi kolege, pa da radim na zemlji, tako da su to bile moje želje. No nekako s vremenom pronašla sam se u novinarstvu i glas sam struke kroz medijski prostor, priča Mirta Milas koja je urednica poljoprivredne radijske emisije već 15 godina. Bogatu novinarsku karijeru dugu gotovo 35 godina temeljila je baš na agronomskoj struci, kroz šalu će reći kako se u gumenim čizmama osjeća ugodnije nego u štiklama. U čizmama ili bez njih mnogo je terena po poljima, vinogradima i na farmama odradila te u radijskom eteru ispričala priče vrijednih ljudi iz tvornice pod vedrim nebom.
- Teorijsko znanje koje sam stekla studirajući pomoglo mi je, bilo mi je puno lakše jer sam poznavala terminologiju, u odnosu na druge kolege. Novinarstvo je zanat i kroz vrijeme se nauči, ali su meni svi ti poljoprivredni pojmovi bili poznati, primjerice što je karenca, plodored... A znala sam i ljude, profesore s FAZOS-a koji su bili i uvijek će biti prvi kad ti trebaju stručni sugovornici. I moja agronomska struka imala je utjecaja kad je došlo do smjene generacija na radiju, pa je bilo logično da preuzmem uredničku poziciju u emisiji za selo i poljoprivredu, u kojoj je uvijek bio i jedan urednik iz Osijeka, objašnjava FAZOS-ova alumnica koja se s radošću prisjeća svojih studentskih dana i fakulteta na kraju grada, na Tenjskoj cesti do kojega je nekad s kolegama znala i pješačiti iz grada.
MN – Motivacija za izvrsnost studenata
Studirala je ratarstvo jer je mogla birati između toga te stočarstva i poljoprivredne mehanizacije. Tada u Osijeku nije bilo smjera vrtlarstva s oblikovanjem pejzaša, što je njoj kao ženi bilo zanimljivo. No uz teoriju, spominje i praksu koja je u ono vrijeme za studente iz grada koji nisu imali vlastite zemlje niti obiteljsko gospodarstvo, bila važna da se izgrade kao budući stručnjaci.
- Gdje da krenu mladi ljudi, studenti agronomije koji nemaju obiteljsko poljoprivredno imanje? Zato je praksa studentima jako bitna jer teoriju moraju znati primjenjivati, da uče jer se tako mogu profilirati i pozicionirati već na fakultetu kao izvrsni studenti te kao takvi imat će veće šanse na tržištu rada. U tome im pomažu i erasmus programi koje imaju na raspolaganju, što mi nismo imali. Strani jezici više nisu barijera. Sve što kroz erasmus nauče, sva ta iskustva koja tako steknu uistinu su vrijedna jer mogu vidjeti kako funkcionira poljoprivredna proizvodnja negdje drugdje u svijetu, susreću se s načinima rada i tehnologijama koje možda mi ne primjenjujemo, uspoređuje studiranje u svoje vrijeme i danas Mirta Milas te dodaje kako je imala priliku samo jednom posjetiti Univerzitet i institut Hohenheim u Stuttgartu gdje je s kolegama radila sve ono što nisu imali priliku tijekom studija u Osijeku. Danas FAZOS ima svoja pokusna polja, razvijenu mrežu suradnje s privredom i primjenu najsuvremenijih tehnologija pa, smatra, da studenti koji su motivirani imaju izvrsna polazišta za razvoj svojih stručnih znanja i vještina.
MN – Poljoprivreda ima perspektivu
- Poljoprivreda je jako važna, bit je svega, što smo najjasnije vidjeli u koroni koja je iza nas. Poljoprivredna proizvodnja definitivno ima perspektivu. Uz uvijek nove tehnologije i znanja zahtijeva i puno truda te odricanja, jer lake zarade nema nigdje danas. Svjedok sam mnogih uspješnih priča koje uistinu motiviraju, ali se često čuju i loše priče iz poljoprivrede. Nikad nije sve crno i bijelo u životu, pa tako i u poljoprivredi. Ima sudbina poljoprivrednika koji su pod utjecajem sustava propali, a imali su volju i znanje. A ima i onih koji se trude, rade i bore. Da je teško, teško je, i da su problemi brojni, pogotovo administracija i kod nas, ali i u cijeloj Europskoj uniji, no onaj tko je uporan, tko ne odustaje, tomu se poljoprivredna proizvdnja na kraju isplati, priča Mirta iz svog novinarskog iskustva te dodaje da je znanje ključ da se proizvodnja i na malim gospodarstvima pokrene u dobrom i pozitivnom smjeru. A danas u tome pomaže Agronomska komora koja okuplja struku te daje savjete.
MN – Zemlja je bogatstvo
- Agronomi bi trebali biti više prisutni u OPG-ovima, te je inicijativa komore da omogući polaganje ispita jako važna jer omogućuje da se agronome čim više angažira, kaže novinarka Radio Osijeka te zaključuje kako je zemlja bogatsvo. Na malo zemlje, objašnjava, može se postaviti plastenički uzgoj koji nudi mnogo mogućnosti.
- Imam jednog krasnog mladog poljoprivrednika koji je završio FER, ali mu je otac ostavio u naljedstvo zemlju i stoku. Rekao mi je: „Tko sam ja da uništim, rasprodam ostavštinu koju sam dobio. Ja sam tu da oplemenim sve što je moj otac izgradio i da nastavim s nadogradnjom za budućnost“, to je pravi odnos prema zemlji, poručuje FAZOS-ova alumnica Mirta Milas, koja se veseli svakoj uspješnoj priči, pogotovo mladih poljoprivrednika, motiviranih brojnim mogućnostima koje im se nude u potporama, usavršavanjima i tehnologijama.