Mobilnost

Iskustva studenata na razmjeni

Vrijeme prolazi, a tvoj odlazak približava se sve više i više. Dan prije polaska i na dan polaska počinju te obuhvaćati strah, nervoza, adrenalin i sto drugih pitanja u glavi: Kako ću, zašto, zbog čega, hoću li imati dosta novaca…?

Stigneš na odredište, prepušten si sam sebi i shvatiš da je avantura tvog života upravo počela. Novi grad, novi ljudi, novi jezik. Hoćeš li uspjeti, hoćeš li se dokazati na faksu, hoćeš li steći prijatelje? Onda uvidiš da ima još na stotine drugih Erasmus studenata koji dijele isto mišljenje kao i ti.

Upoznaješ se s njima, družite se, izlazite, putujete… I nesvjesno, ti ljudi ti postanu nova obitelj. Na kraju shvatiš da si upoznao ljude iz cijeloga svijeta koji ti postaju doživotni prijatelji i više ne želiš ići kući. Smijeh, suze i veselje, sve dijeliš s njima i drago ti je da si ih upoznao.

Erasmus iskustvo bi preporučio svim studentima koji žele pokušati nešto novo u životu, koji imaju strah od nepoznatog. Stipendija je dovoljna da se pokriju troškovi stanarine i prehrane. Dolaziš kući bogatiji za jedno životno iskustvo s hrpom uspomena i s prijateljima koji su ti u jednom dijelu života bili kao obitelj. Moj Erasmus bio je u Lisabonu, glavnom gradu Portugala i taj grad postao mi je kao drugi dom, dom gdje ću se jednog dana sigurno vratiti.

Danijel Juranić - stručna praksa u Lisabonu

Ime mi je Josipa Rupčić i studentica sam diplomskog studija na fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku. U sklopu Erasmus + studijskog boravka provela sam 5 mjeseci u gradu kulturne prijestolnice i bogate povijesti zvan Beč.

Odlazak na razmjenu je bio odlazak u nepoznato budući da sam po prvi puta živjela u drugom gradu na duži period, pa je sam studijski boravak bio mnogo više nego samo studiranje.  Upoznavanjem ljudi iz drugih dijelova svijeta sam stekla nova poznanstva, ali sam se družila pretežito sa Austrijancima. Prilikom boravka sam proputovala Austriju i očarala se krajolikom ove male zemlje. Ljepota manjih sela u središtu Alpa je jednostavno predivno iskustvo za doživjeti jer biti okružen prirodom udaljenih kilometrima od užurbanih gradova je emocionalni i duševni mir. Udruga se svakako trudila ponuditi što više aktivnosti za sve Erasmus student tako da raspored nikada nije bio prazan na društvenoj razini. Kao studentica na sveučilištu BOKU-a,  predavanja sam slušala na engleskom jeziku. Jezična barijera mi nije predstavljala problem tako da sam bez poteškoća polagala kolegije.

Studenti koji razmišljaju o prijavi na studijski boravak ili praksu, preporučujem da iskoriste priliku i izađu iz komfor zone jer ovim putem, iako steknu nova poznanstva i upoznaju nove kulture, također upoznaju i samog sebe.

Josipa Rupčić - studijski boravak u Beču