Pristupačnost

Font za disleksiju

Tamni prikaz

Veličina fonta

heading

Ustrojstvo

Pokušališta

Pokušalište za inovacije i tehnologije

Pokušalište za inovacije i tehnologije se sastoji od obradivih površina na lokacijama Tenja, Antunovac i Mandićevac, a pčelarsko pokušalište se nalazi na lokaciji Bilje. Na lokacijama u Tenji i Antunovcu se provode istraživanja na ratarskim, povrćarskim, industrijskim i voćnim vrstama dok se na lokaciji Mandićevac provode istraživanja u vinogradarskoj proizvodnji tj. na vinovoj lozi. Stručna praksa na pokušalištu podrazumijeva uključenje studenata u:

  • provođenje pokusa u okviru znanstvenih istraživanja
  • komercijalnu proizvodnju poljoprivrednog bilja
  • izradu svog završnog ili diplomskog rada

Navedene obradive površine je Fakultet stekao potpisom Ugovora o davanju na korištenje poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske bez javnog poziva s Agencijom za poljoprivredno zemljište i to na području Grada Osijeka – Tenja (k.č. br. 1308, 1309, 1310, 1312, 1313, 4004 i 4024 – 88,57 ha) i Općine Antunovac (k.č.br. 3/8 – 8,19 ha) koji važe minimalno do kraja 2039. godine, a ukupne površine 96,76 ha. Također, FAZOS posjeduje još ukupno 3,67 ha vlastitih površina u Mandićevcu na kojima se nalazi vinograd s više sorata vinove loze. Pokušalište Bilje je osnovano 2022. godine u svrhu postavljanja pčelinjaka te provedbu znanstvenih istraživanja u području pčelarstva i biopolinacije.

Na navedenim katastarskim česticama zasnovana je biljna proizvodnja te se provode niz aktivnosti vezanih uz nastavni i znanstveno-istraživački rad. Prema tome, na svim lokacijama pokušališta se provodi praktično obrazovanje studenata u sklopu znanstvenih istraživanja i komercijalne proizvodnje poljoprivrednog bilja. Osim provedbe znanstveno-istraživačkih projekata, na Pokušalištu FAZOS-a se konstantno provode aktivnosti u okviru Nacionalnog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu u Republici Hrvatskoj (BGI) i to kroz više radnih skupina definiranih samih programom. Sukladno navedenom, FAZOS sudjeluje u navedenom programu kao sudionik slijedećih radnih skupina:

  1. Radna skupina Industrijsko bilje
  2. Radna skupina Žitarice i kukuruz
  3. Radna skupina Voće – podskupina kontinentalno voće
  4. Radna skupina Ljekovito i začinsko bilje
  5. Radna skupina Vinova loza
  6. Radna skupina Povrće

Svaka radna skupina je kroz svoje aktivnosti doprinijela razvoju Pokušališta nabavkom laboratorijske opreme, mehanizacije, dva plastenika, sustava za navodnjavanje te ostale opreme i alata koji služe za provedbu i ostvarenje svih ciljeva ovog programa kao i ostale aktivnosti na navedenim pokušalištima.

Tijekom prosinca 2019. godine na pokušalištu Tenja podignuta je Nacionalna sigurnosna kolekcija tradicionalnih sorata kontinentalnih voćnih vrsta koja trenutno sadrži 170 sorata 7 voćnih vrsta (trešnja, višnja, kruška, jabuka, šljiva, breskva i marelica).

U sklopu pokušališta Mandićevac tijekom svibnja 2020. godine podignuta je i Nacionalna sigurnosna kolekcija autohtonih kontinentalnih sorata vinove loze i novostvorenih sorata vinove loze tolerantnih na neke od najznačajnijih bolesti vinove loze. Općenito, primke koje su uključene u Nacionalni program (BGI) čuvaju se na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek u poljskoj kolekciji te u obliku sjemena i izolirane genomske DNA. Čuvanje i održavanje primki u ex situ kolekcijama podrazumijeva čuvanje genetskog biljnog materijala za poljoprivrednu proizvodnju izvan njegovog prirodnog staništa.

Fakultet je tijekom 2021. godine pokrenuo izradu projektne dokumentacije za izgradnju i podizanje pametne multifunkcionalne farme kao i ribnjaka (tehnologija akvaponije) u okviru projekta pod nazivom „Biopark za animalnu proizvodnju i biotehnologiju“, a ishodovana je dokumentacija te je izrađen idejni projekt u svrhu dobivanja građevinske dozvole. Navedeni Biopark bi se trebao nalaziti na lokaciji Antunovac.

Također, aktivnostima u sklopu projekta Znanstveni-istraživački centar za vinovu lozu i vino Mandićevac kojemu je cilj izgradnja samog centra na lokaciji pokušališta Mandićevac, FAZOS je izradio glavni projekt za sve objekte te ishodio sve potrebne građevinske dozvole, a sam dovršetak centra planiran je do kraja 2026. godine.

U svrhu provođenja stručne prakse studenata i informiranja javnosti te poljoprivrednika svake godine se postavljaju ili su trajno postavljeni demonstracijski i znanstveni pokusi koje vode istraživači FAZOS-a samostalno ili u suradnji Ministarstvom poljoprivrede i različitim gospodarskim subjektima, a kao važniji se izdvajaju slijedeći:

  1. Komparativni pokus s hibiridima suncokreta različitih sjemenarskih kuća – Dani polja suncokreta
  2. Komparativni pokus s hibiridima kukuruza različitih sjemenarskih kuća – Dani polja kukuruza
  3. Komparativni pokus s biostimulatorima (kukuruz) – Pokus postavljen u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede
  4. Adaptacija jabuke na okolišni stres – APPLERESIST (moderni nasad s 33 sorte jabuka)
  5. Twin-row sjetva kukuruza, suncokreta i soje
  6. Otpornost soje na stres uslijed suše
  7. Konsocijacija različitih vrsta (kulture kratke ophodnje)
  8. Pametni sustav navodnjavanja (Smart irrigation system) – 1 ha

Od niza ostalih znanstvenih i stručnih projekata koje provode istraživači FAZOS-a, treba napomenuti da se značajan broj projekata i istraživanja provode na fakultetskim pokušalištima što je omogućeno modernom opremom koju posjeduje FAZOS tj. ustrojbena jedinica Pokušalište za inovacije i tehnologije.

Danas, FAZOS posjeduje moderni kombajn, četiri traktora različitih namjena i jačina, sve bitne priključne strojeve te je implementirana i GIS tehnologija kod obrade, pripreme i sjetve nasada kao i postavljanja pokusa.

Od osnutka i značajnijeg opremanja svojih pokušališta tj. od 2014. godine, FAZOS je sklopio niz ugovora o provođenju stručnih pokusa i suradnji gdje treba istaći slijedeće:

  1. Sjemenska proizvodnja ječma i soje – Poljoprivredni institut Osijek
  2. Sortni pokusi s više vrsta poljoprivrednog bilja – KWS Sjeme d.o.o.
  3. Sortni pokusi s više vrsta poljoprivrednog bilja – Cerera agro d.o.o.
  4. Sortni pokusi s više vrsta poljoprivrednog bilja – Corteva Agriscience, Hrvatska
  5. Sortni pokusi s više hibrida kukuruza i uljane repice – Bc Institut
  6. Pokusi s biostimulatorima – Timac Agro
  7. Pokusi na suncokretu – KWS Mađarska

Sukladno svemu navedenom, sve lokacije pokušališta FAZOS-a u sklopu ustrojbene jedinice Pokušalište za inovacije i tehnologije sa svojim voditeljem i djelatnicima danas predstavljaju jednu od važnih osnova budućeg uspješnog razvoja nastavne, znanstvene i stručne djelatnosti fakulteta.

Zaposlenici ustrojbene jedinice Pokušalište za inovacije i tehnologije:

  1. Zvonko Zeko, mag. ing. agr. – voditelj pokušališta
  2. Ivan Kelava, dipl. ing. agr.
  3. sc. Dario Knežević
  4. sc. Tomislav Pandurović
  5. Tomislav Jurišić
  6. Krunoslav Litrić
  7. Hrvoje Dragičević

Dokumenti

Pravilnik o radu Pokušališta Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek

Rad i aktivnosti na pokušalištu 

Godišnje izvješće 2022/23 

Godišnje izvješće 2023/24